علت دشمنی دولتب اکو با آذری های ایرانی چیست ؟

گرفتاری صدها آذری ایرانی در زندانهای باکو

حدود 250 تن از اتباع جمهوری اسلامی ایران در زندانهای دولت باکو گرفتار بوده و در شرایط غیر انسانی زندانی هستند.

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، بر اثر سیاستهای خاص دولت باکو علیه ملت ایران بخصوص آذری های ایرانی  طی سالهای گذشته تاکنون شمار زیادی از آذربایجانی های ایران با بهانه های واهی توسط پلیس باکو دستگیر وز ندانی شده اند و اکثریت ایرانیان زندانی در باکو را آذری ها تشکیل میدهند.

اخبار منتشر شده از وضعیت زندانهای دولت باکو حاکی است این زندانها شرایط غیرانسانی و وحشتناکی دارند و افرادی که در این زندانها گرفتارند ، به غیر از کسان معدودی که جرمهای مشهود و ثابت شده ای دارند ، کسانی هستند که یا از پرداخت رشوه به پلیس یا ماموران دادگستری خودداری کرده و یا توانایی پرداخت رشوه های مورد انتظار ماموران دولت باکو را نداشته اند.

مسوول امور کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو که دیدارهای دوره ای از برخی زندانهای باکو برای رویت احوال ایرانیان دارد ،در تازه ترین اقدام خود از زندان شماره هفت باکو بازدید کرد.مولایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به دیدار خود با جمعی از ایرانیان زندانی در ندامتگاه شماره هفت باکو اشاره کرد و اظهار داشت: در ادامه سرکشی های دوره ای که برای آگاهی از وضعیت هموطنان زندانی در جمهوری آذربایجان داریم، با ایرانیان زندانی در ندامتگاه شماه هفت باکو ملاقات کردم و از نزدیک با مسائل و مشکلات آنها آشنا شدم.

وی گفت: درخواست اصلی این زندانیان، انتقال به زندانهای کشورمان است که سفارت جمهوری اسلامی ایران این موضوع را در دست پیگیری دارد.

مولایی افزود: در بازدیدی که از قسمت های مختلف زندان به اتفاق رییس این ندامتگاه داشتیم ، مسایل و مشکلات ایرانیان محبوس در حضور خود آنها مطرح شد و رییس زندان قول مساعد داد به مشکلات آنان رسیدگی کند!

 

به گفته مسوول امور کنسولی سفارت ایران در باکو ، در حال حاضر حدود ۲۵۰ ایرانی در زندانهای مختلف جمهوری آذربایجان نگهداری می شوند.

مولائی با اشاره به اینکه اکثر زندانیان ایرانی به جرم حمل و نگهداری مواد مخدر بازداشت و زندانی شده اند، افزود: قوانین و مقررات جزایی دولت باکو در رابطه با حمل و نگهداری مقادیر جزئی مواد مخدر، حتی داروهای آرامبخش بسیار شدید و سختگیرانه است، لذا در این باره اطلاع رسانی مناسب به هموطنانی که قصد عزیمت به این کشور را دارند، ضروری است.

شایان ذکر است ، اتهام حمل مواد مخدر یکی از اتهامهای دایمی و شناخته شده پلیس و ماموران امنیتی دولت باکو است که علاوه بر آذربایجانی های ایران درباره مخالفان سیاسی داخلی دولت باکو نیز کاربرد دارد و اغلب مخالفان دولت باکو اعم از اسلامگرایان و طیفهای غیرمذهبی که هم اکنون در زندانهای دولت باکو هستند ، به داشتن و حمل مواد مخدر متهم هستند.

آخرین بار تعداد ۳۳ نفر از ایرانیان محبوس در زندانهای دولت باکودر اوایل اسفند ۱۳۹۱ در چارچوب همکاری های قضایی ایران و دولت باکو و با هماهنگی سفارت کشورمان در باکو به ایران منتقل شده‌اند.

به اعتقاد تحلیلگران سیاسی ، دولت باکو به شدت از روابط بین آذری های ایران با مردم ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) نگران بوده واین روابط را عامل گسترش تفکر مذهبی در ایران شمالی می داند ، به همین خاطر با ایجاد درگیریهای مرزی ، تیراندازی به سوی مرزنشینان ، آزار و اذیت آذری های ایرانی در گذرگاههای مرزی ، تعطیلی بازارچه های مرزی و لغو ترددهای 45 کیلومتری برای مرزنشینان تلاش میکند مانع از شکل گیری روابط گسترده بین آذربایجانی های ایران با شیعیان قفقاز شود .منطقه ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان )با انعقاد عهدنامه های ننگین گلستان و ترکمانچای از خاک ایران جدا شده و پس از فروپاشی شوروی ، دولت نوپای باکو در این منطقه زمام امور را در دست گرفته است.

 

/ 0 نظر / 24 بازدید