علل نگرانی دولت باکو از گسترش روابط آذری های قفقاز با آذری های ایران چیست ؟

نگرانی دولت باکو از سفرهای گسترده قفقازی ها به ایران

سفرهای گسترده و فاقد ساماندهی ، مشکلات فراوانی را نیز درشهرهایی مانند اردبیل و تبریز ایجاد کرده است. از جمله این مشکلات تلاش برای امرار معاش توسط مسافران و انجام اعمالی مانند دستفروشی در نقاط مختلف شهر ، تکدی گری و گدایی توسط برخی از مسافران باکویی ، تلاش باندهای خاص برای اعزام روسپی های حرفه ای از باکو به تبریز و... میباشد 

طی ماههای اخیر رژیم صهیونیستی برای کاستن از سفرهای شیعیان آذری قفقاز به ایران ، اعلام کرده که بیماران آذری را به صورت رایگان در بیمارستانهای فلسطین اشغالی درمان میکند ، اما گفته میشود ، مردم مسلمان باکو و شهرهای دیگر از این طرح استقبال نکرده و حتی با دیده تردید و سوء ظن بدان نگاه میکنند ، چرا که طی سالهای اخیر افراد متعددی به خاطر فعالیت در تجارت اعضای بدن انسان و انتقال اعضای بدن به اسراییل ، دستگیر شده اند

 

سفرهای گسترده اهالی ایران شمالی (جمهوری آذربایجان ) برای انجام امور درمانی به ایران بخصوص شهرهای تبریز و اردبیل بازتاب گسترده و مستمری در مطبوعات باکو دارد.این سفرها با توجه به مشترکات تاریخی ، میهنی و مذهبی مردم قفقاز با ایران طبیعی به نظر میرسد ، بخصوص اینکه 17 ولایت قفقاز از جمله باکو ، قره باغ ، گنجه ، شروان ، نخجوان و... مدت مدیدی نیست که با عهدنامه های سیاه گلستان و ترکمانچای از ایران تجزیه شده اند . با این حال سفرهای گسترده مردم این مناطق به شهرهای میهن اصلی خودشان – ایران –با واکنشهایی در باکو و حتی در کشورهای بیگانه روبرو شده است. روزنامه پارالل چاپ باکو در یکی از شماره های اخیر خود این موضوع را مورد توجه قرار داده است.

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، این روزنامه نوشت:

اخیرا شهروندان جمهوری آذربایجان (ایران شمالی ) به دلیل بی اعتمادی به بهداشت این کشور و گران بودن هزینه های درمانی، به کشورهای خارجی سفر می کنند. ولی آمار دقیقی در مورد تعداد شهروندان که سالانه برای درمان به کشورهای خارجی سفر می کنند، در دست نداریم. با توجه به این که اکثر شهروندان برای درمان به ایران سفر می کنند، ابتدا سعی در بررسی این آمار کردیم.

سید محمد آیت اللهی مسئول بخش رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو اعلام کرد : «سالانه حدود یک میلیون نفر از شهروندان جمهوری آذربایجان (ایران شمالی ) به ایران سفر می کنند. ولی اطلاع دقیقی در رابطه با این که چند نفر از آنها برای درمان به ایران می روند، در دست نداریم. فقط این معلوم است که هنگام برقراری موقت رژیم روادید بین ایران و جمهوری آذربایجان در سال گذشته، 80 درصد از مراجعه کنندگان به سفارت اعلام کرده بودند که آنها برای درمان به جمهوری اسلامی ایران سفر می کنند».

بنابراین، می توان احتمال داد که سالانه 800 هزار تا یک میلیون نفر از اهالی ایران شمالی برای درمان به ایران سفر می کنند.

ما سعی کردیم تا ببینیم که چرا شهروندان جمهوری آذربایجان (ایران شمالی ) برای درمان به ایران سفر می کنند؟

" امانت فتح اله اف " ساکن شهرستان جلیل آباد از ایران شمالی، در این خصوص گفت : " پزشکان تبریز و اردبیل منصف تر از پزشکان ما هستند. رفتار آنها با انسان نیز بسیار خوب است. از طرف دیگر، همه چیز در آنجا ارزان تر است."

" فرقانه مهدی اوا " شاعره شناخته شده نیز  اعلام کرد که خودش در یکی از کلینیک های تبریز بستری شده و پس از عمل جراحی به باکو بازگشته است. وی گفت: "تفاوت بین هزینه های درمانی بین ایران و بیمارستانهای باکو قابل مقایسه نیست. عمل جراحی که در باکو به ارزش دو هزار منات انجام داده می شود، در ایران این عمل جراحی را به یک هزار دلار انجام دادند."

دولت باکو طی ماههای اخیر، عملیاتهای روانی متعددی را برای جلوگیری از سفرهای درمانی اهالی ، به شهرهای آذری نشین ایرانی بخصوص اردبیل و تبریز بکاربسته است. انتشار گزارشهای دروغین درباره مرگ و میر بیماران در تبریز  یا انتشار گزارشها از گروگان گرفته شدن بیماران در بیمارستانهای تبریز از جمله این عملیاتهای روانی است. با این حال فعالیتهای رسانه ای و روانی دستگاه امنیتی باکو درنحوه  رویکرد مردم آن سامان به وطن اصلی خودشان یعنی ایران چندان موثر واقع نشده است.

در محافل خبری باکو گفته میشود که رژیم صهیونیستی نیز از سفرهای گسترده اهالی ایران شمالی به کشورتاریخی خودشان ایران ناراحت و نگران است. طی ماههای اخیر رژیم صهیونیستی برای کاستن از سفرهای شیعیان آذری قفقاز به ایران ، اعلام کرده که بیماران آذری را به صورت رایگان در بیمارستانهای فلسطین اشغالی درمان میکند ، اما گفته میشود ، مردم مسلمان باکو و شهرهای دیگر از این طرح استقبال نکرده و حتی با دیده تردید و سوء ظن بدان نگاه میکنند ، چرا که طی سالهای اخیر افراد متعددی به خاطر فعالیت در تجارت اعضای بدن انسان و انتقال اعضای بدن به اسراییل ، دستگیر شده اند و معلوم شده که این اقدامات به صورت سازماندهی شده وتوسط  سازمانهای صهیونیستی انجام میگیرد.چندی پیش به دنبال افشای اطلاعاتی از شبکه تجارت انسان توسط یک کارمند محلی سفارت امریکا در باکو و روشن شدن دخالت سازمانهای صهیونیستی در دزدیدن اعضای بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار میگیرند ، این کارمند توسط افراد ناشناس ترور شد.

گفتنی است دولت باکو برای کاستن از ارتباط اهالی با آذربایجان ایران ، بازارچه های محلی مرزی را تعطیل کرده و علاوه بر این قانون تردد بدون ویزای مرزنشینان در محدود 45 کیلومتری را نیز لغو کرده است. همچنین هر از گاهی نیز با تیراندازی ماموران مرزی دولت باکو به سوی مرزنشینان ایرانی و کشته شدن مرزنشینان ایرانی ، در ارتباطات مرزی اختلال ایجاد میشود.علیرغم این اقدامات بازدارنده ، سالانه حدود یک میلیون نفر از مسلمانان قفقاز بخصو ص مسلمانان منطقه ایران شمالی به وطن تاریخی خود ایران سفر می کنند .این رقم در مقایسه با کل جمعیت ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) بسیار چشمگیر و قابل تامل است. با این تحلیل که دولت باکو جمعیت کشور را قریب 9 میلیون نفراعلام کرده که از این تعداد حدود 2 میلیون نفر در روسیه ساکن هستند و حدود 500 هزار نفر طی سالهای اخیر از کشور مهاجرت کرده اند که در کل با توجه به مسافرتهای اهالی به سایر کشورها ، حدود 6 میلیون نفر در ایران شمالی ساکن هستند که هر سال یک ششم از اهالی به ایران سفر میکنند.کمتر کشوری را میتوان یافت که یک ششم از جمعیت آن در هر سال به کشور دیگر مسافرت کند. اگر چه سفرهای گسترده اهالی ایران شمالی به ایران برای مردم هر دو منطقه خوشیند است اما با این حال سفرهای گسترده و فاقد ساماندهی ، مشکلات فراوانی را نیز درشهرهایی مانند اردبیل و تبریز ایجاد کرده است. از جمله این مشکلات تلاش برای امرار معاش توسط مسافران و انجام اعمالی مانند دستفروشی در نقاط مختلف شهر ، تکدی گری و گدایی توسط برخی از مسافران باکویی ، تلاش باندهای خاص برای اعزام روسپی های حرفه ای از باکو به تبریز و... میباشد که این موارد به صورت متعدد در شهر تبریز مشاهد ه شده است.

/ 1 نظر / 21 بازدید
علی فرج زاده

[قلب][گل]سلام.وب زیبایی داری.خیلی از وبت خوشم اومد.راستی من لینکیدمت تو هم خواستی منو تو لینکت قرار بده.راستی منتظر نظراتتون در مورد وبلاگم هستم.بای[گل][قلب]